Школа је до 1976. године постојала у оквиру тадашњег Школског центра „23 август „ а радници су те године референдумом одлучили да се издвоје у посебну основну организацију (ООУР) и тако основали Саобраћајну и електро школу.
Од школске 1976/77 школа егзистира под овим називом СШЦ „Ђуро Пуцар Стари“ ООУР Саобраћајна и електро школа Добој, а 31.03 1977 након сређивања свих административних процедура сви радници су законски дефинисали радни однос у школи и тако и званично постали радници Саобраћајне и електро школе.
Руководећи се овим податком Школски одбор је на иницијативу Наставничког вијећа донио одлуку да 31 март буде Дан школе , што је након усвајања Статута школе крајем 2010. године и озваничено.
Занимања у којма се образују ученици у електротехничкој струци у оквиру Добојског средњег образовања постоје више од 50 година. Занимања саобраћајне струке уведена су прије 35 година, а Саобраћајна и електро школа настала је послије тога као резултат развоја привредних грана наведених струка.
Данас Саобраћајна и електро школа са занимањима друмског , жељезничког и ПТТ-саобраћаја једна је од најразвијенијих у Републици Српској.
Што се тиче електротехничке струке наша школа кроз учешће у креирању нових НПП-а жели да буде водећа школа у склопу актуелних промјена у реформи средњег стручног образовања.
Важно је напоменути да се 1993. године школа пререгистровала и постала самостална са називом Саобраћајна и електро школа Добој, чији је оснивач влада Републике Српске .
Број ученика се наредних година све више повећава а школа почиње са постепеним опремањем.
Школа се у послијератном периоду потпуно стабилизовала и од 2000. године почиње интезивно опремање и мореднизација наставног процеса уз примјену савремене образовне технологије. Уз постепено прихватање новина од стране наставника школа тежи да постане препознатљива по:
- увођењу савремених облика и метода рада ( интерактивне наставе )
- примјени савремених образовних технологија
- уређеним учионицама и кабинетима према педагошким станрдардима
- успјеху наших ученика
- сарадњи са свим друштвеним партнерима у локалној заједници и шире
- стручном усавршавању наставника
- поштовању кућног реда од стране ученика и наставника
- вршњачкој едукацуји ученика и заштити права ученика
- учешћу у пројектима од интереса за школу итд.